Telefon+48 606 293 136
Dieta w endometriozie

Dieta w endometriozie

Strona główna » Oferta » Dieta w endometriozie

Czym jest endometrioza?

Endometrioza jest schorzeniem, które dotyka około 6–10% kobiet. Charakteryzuje się obecnością komórek endometrium poza jamą macicy. Mimo wielu badań endometrioza należy do chorób, których etiopatogeneza jest nadal mało poznana, w związku z czym przysparza trudności w postępowaniu leczniczym. Jest wiele metod leczenia endometriozy, spośród których należy wymienić zabiegi chirurgiczne, farmakoterapię. Ponadto dieta w endometriozie jest ważna w terapii tego schorzenia jak i  fizjoterapia, które poprawiają jakość życia pacjentek.

Dla kogo?

Dieta dedykowana jest kobietom, które chorują na endometriozę.

Jakie są objawy endometriozy?

Spośród objawów endometriozy można wymienić ból podbrzusza, bolesne miesiączki, niepłodność, odczuwanie bólu w czasie stosunku, w niektórych przypadkach dolegliwości jelitowe, bolesną defekację oraz bóle w dolnej części kręgosłupa.

Jakie pokarmy są zalecane?

Podstawą diety powinna być żywność niskoprzetworzona oparta o produkty roślinne (NOPR). Codzienne posiłki powinny bazować na produktach roślinnych, jak warzywa, owoce i pełnoziarnistych produktach zbożowych.  To one są ważnym źródłem wielu witamin i składników mineralnych niezbędnych dla zachowania zdrowia oraz mających działanie przeciwzapalne. Warto w codziennej diecie spożywać również orzechy i oleje roślinne, będące cennym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), podobnie jak ryby. Taka żywność dostarcza organizmowi kwasów tłuszczowych omega-3 DHA.

Jakich pokarmów unikać w diecie w endometriozie?

Badania wskazują wyższe ryzyko wystąpienia endometriozy u kobiet, które spożywają czerwone mięso i  przetwory mięsne w postaci wędlin. Podobna zależność  związana jest ze spożywaniem pokarmów, które zawierają izomery trans kwasów tłuszczowych. Związki te występują w przekąskach typu snacks, słodyczach, pieczywie cukierniczym. Z tego powodu zaleca się zastąpienie ich zdrowszymi alternatywami z produktów naturalnych.

 

Dieta w endometriozie jest niezwykle ważna, dlatego odpowiednie zbilansowanie i dostosowanie do indywidualnych potrzeb pacjentki dobrze jest skonsultować się z wykwalifikowanych dietetykiem.

Maszy pytania?
Odpowiemy tak szybko jak jest to możliwe
Zobacz również
Inne elementy naszej oferty

Żyj zdrowo i aktywnie

Ułożę odpowiednią dietę dla Ciebie
Zadzwoń +48 606 293 136
Dietetyk Joanna Giza
Wyjście
Przewiń na górę