Telefon+48 606 293 136
Dieta w endometriozie

Dieta w endometriozie

Strona główna » Oferta » Dieta w endometriozie

Dla kogo?

Dieta dedykowana kobietom chorującym na endometriozę.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza jest schorzeniem, które dotyka około 6–10% kobiet. Charakteryzuje się obecnością komórek endometrium poza jamą macicy. Mimo wielu badań endometrioza należy do chorób, których etiopatogeneza jest nadal mało poznana i w związku z tym przysparza wiele trudności w postępowaniu leczniczym. Endometriozę cechuje różnorodność objawów m.in.: ból, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność, dolegliwości jelitowe. Metod leczenia endometriozy jest wiele, spośród których należy wymienić zabiegi chirurgiczne, farmakoterapię jak i leczenie wspierające w tym dietoterapię i fizjoterapię, które poprawiają jakość życia pacjentek.

Jakie są objawy endometriozy?

Spośród objawów endometriozy można wymienić ból podbrzusza i bolesne miesiączki, niepłodność, odczuwanie bólu w czasie stosunku, w niektórych przypadkach dolegliwości jelitowe, bolesną defekację oraz bóle w dolnej części kręgosłupa.

Jakie pokarmy są zalecane?

Podstawę diety powinna stanowić żywność niskoprzetworzona. Codzienne posiłki powinny bazować na produktach roślinnych, jak warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe jak na przykład kasze, makarony i pieczywo z mąki razowej będące ważnym źródłem wielu witamin i składników mineralnych niezbędnych dla zachowania zdrowia oraz mających działanie przeciwzapalne. Warto w codziennej diecie spożywać również orzechy i oleje roślinne, będące cennym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), podobnie jak ryby, które dostarczą organizmowi kwasów omega-3 DHA.

Jakich pokarmów unikać w endometriozie?

Badania wskazują wyższe ryzyko wystąpienia endometriozy u kobiet spożywających czerwone mięso i jego przetwory mięsne w postaci wędlin. Podobną zależność wykazano przy spożyciu izomerów trans kwasów tłuszczowych. Z tych względów warto ograniczyć spożywanie produktów, które są ich źródłem jak przekąski typu snacks lub pieczywo cukiernicze, które można również zastąpić zdrowszymi alternatywami.

Maszy pytania?
Odpowiemy tak szybko jak jest to możliwe
Zobacz również
Inne elementy naszej oferty

Żyj zdrowo i aktywnie

Ułożę odpowiednią dietę dla Ciebie
Zadzwoń +48 606 293 136
Dietetyk Joanna Giza
Wyjście
Przewiń na górę